Produkty k prodeji
Záběhlická 81
Praha 10
tel.: 272 764 485
mobil: 606 386 319
Po - Pá: 8:00 - 18:00
SO: 8:00 - 12:00
Ne: Zavřeno
Spustili jsme nové stránky
30. 1. 2020

Huštění pneumatik plynem

8.10.2019

Je lepší provádět huštění pneumatik vzduchem nebo dusíkem? Jaký je mezi tím rozdíl?

Huštění pneumatik vzduchem

Mezi výhody huštění pneumatik vzduchem patří nulový poplatek a 78 % obsah dusíku. Naopak jako drobné nevýhody v porovnání s dusíkem můžeme brát ne úplně příznivé působení vzduchu na pryž. Samozřejmě máme na mysli velmi dlouhý časový horizont, takže u 99,9 % pneumatik absolutně nic nezaznamenáme.

Co ale prokazatelně poznáme je fakt že u pneumatik huštěných vzduchem dochází k výrazným změnám tlaku za jízdy v závislosti na teplotě. Zejména v letním období, kdy se teploty běžně pohybují okolo 25 - 30 stupňů Celsia dochází vlivem jízdy ke zvyšování teploty pneumatiky, a následně k zahřívání vzduchu a zvyšování tlaku uvnitř pneumatiky.

Huštění pneumatik dusíkem

Největší výhoda dusíku je v tom, že díky větším molekulám pomaleji uchází například okolo ráfku a patky pneumatiky. Dusík také lépe odolává změnám teplot a tlaků uvnitř pneumatiky během jízdy. Můžeme tedy říci, že je stabilnější. Z tohoto důvodu se dusík používá hlavně na huštění závodních a nákladních pneumatik.

Obecně ho tedy používáme u pneumatik, kde dochází k extrémnímu namáhání a je důležité, aby vlastnosti zůstaly co možná nejstabilnější. Ani dusík nám ale nemůže 100 % zajistit, že pneumatika se nepřehřeje. U huštění dusíkem není možné zajistit jeho 98 % čistotu, neboť během huštění je přítomen i vzduch.

Dusík zpomaluje stárnutí pneumatik

Na základě tohoto srovnání vidíme rozdíly v huštění mezi těmito dvěma plyny. Dusík zároveň nereaguje s látkami obsaženými uvnitř pneumatik, zpomaluje tak jejich stárnutí. Takto nahuštěné pneumatiky se mohou v případě potřeby samozřejmě dohustit i normálním vzduchem, dochází ale k určitému znehodnocení směsi.

Hodnotu dohuštění najdete v návodu

Tlak v pneumatikách se doporučuje pravidelně několikrát ročně kontrolovat. Nesmíme zapomínat, že optimální tlak v pneumatice zvyšuje jízdní komfort a snižuje jízdní náklady (zejména spotřebu vozu). Hodnotu dohuštění pneumatik u vašeho vozidla najdete v návodu k obsluze, může být uvedena na štítku na hraně řidičových dveří, dveřním rámu nebo ze vnitra dvířek odkládací skříňky v palubní desce.

Chcete vědět více?

Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

4